Nowy taryfikator punktów karnych już w grudniu 2021? Rząd pilnie pracuje nad zmianami w Kodeksie Drogowym

Nowy taryfikator punktów karnych już w grudniu 2021? Rząd pilnie pracuje nad zmianami w Kodeksie Drogowym
fot. unsplash.com

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, rząd już od dawna pracuje nad nowelizacją Kodeksu Drogowego. Zgodnie z zapowiedziami, chce, aby zaczął obowiązywać jeszcze w grudniu tego roku. Zmieni się sporo, głównie w kontekście taryfikatora punktów karnych. Oto szczegóły!

15 punktów karnych. To nie żart!

Nowelizacja Kodeksu Drogowego przewiduje aktualizację taryfikatora punktowego za wykroczenia drogowe. Przewiduje on nawet jednorazowe 15 pkt karnych. Za co konkretnie będą naliczane?

  • Jeżeli naruszysz zakaz wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
  • Gdy przekroczysz prędkość o 50km/h
  • Kiedy nie będziesz stosować się do sygnałów policji nakazującego zatrzymanie pojazdu.
  • Za niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej.
  • Gdy nie ustąpisz pierwszeństwa kierującemu pojazdem skręcającego w drogę poprzeczną, a także pieszemu przechodzącemu przez jezdnię na skrzyżowaniu.
  • Kiedy kierujesz pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

Pechowa 13

13 punktów karnych otrzymasz za przekroczenie prędkości o 41-50 km/h. Natomiast 10 punktów karnych zostanie naliczone za nieudzielenie ofiarom wypadku pomocy, zawracanie na autostradzie i przewożenie w pojeździe za dużo osób. Z kolei 8 punktów karnych masz na początek m.in. gdy nie ustąpi się pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także za niestosowanie się do sygnałów świetlnych.

Nowe zasady punktowe

Dotychczas punkty karne miały ważność jednego roku. W konsekwencji, po dokładnie 365 dniach od konkretnego wykroczenia, miało się znowu czyste konto. Projekt nowelizacji zakłada, że punkty karne mają mieć ważność dwa lata. Co więcej, okres przedawnienia tych punktów będzie biegł dopiero od dnia zapłaty za ewentualne mandaty lub grzywny wynikające z wykroczenia.

Specjaliści przewidują, że nowelizacja ustawy w tak rygorystycznej formie, raczej nie przejdzie przez Sejm, a już z pewnością nie w ekspresowym tempie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.