Kontrolka rezerwy paliwa – nie doczekaj jej zaświetlenia, zwłaszcza w starym aucie

Kontrolka rezerwy paliwa – nie doczekaj jej zaświetlenia, zwłaszcza w starym aucie

Wszyscy wiemy, jak wygląda kontrolka rezerwy paliwa. Mimo że nie wskazuje ona na bezpośrednią awarię, jej pojawienie się na desce rozdzielczej nie jest przez żadnego kierowcę mile widziane. Jeżeli zdarza Ci się ją często obserwować, popełniasz błąd! Opóźnianie tankowania do momentu zapalenia się kontroli rezerwy może prowadzić do znacznych kosztów.

Zestaw kontrolek w samochodzie składa się z tej budzącej strach i tych, które regularnie pojawiają się na naszym polu widzenia na panelu instrumentów, choć z niechęcią. Kontrolka rezerwy paliwa należy do drugiej grupy, informując o niskim stanie paliwa. Jeśli masz zwyczaj eksploatować auto do ostatniej kropli paliwa i czekasz, aż wskaźnik komputera pokładowego wskaże wartość bliską zeru, powinieneś to zmienić. Długotrwała eksploatacja samochodu na rezerwie paliwa może przynieść gorsze skutki, zwłaszcza w przypadku starszych aut.

Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś napełnić zbiornik przed zapaleniem się kontrolki rezerwy? Ten nawyk jest szkodliwy dla auta z kilku powodów. Dotyczy to przede wszystkim starszych pojazdów, ale zasada ta powinna być stosowana niezależnie od wieku twojego samochodu. Zaleca się tankowanie, gdy wskaźnik paliwa wskazuje mniej niż ¼ pojemności baku. Jeżeli nie używasz samochodu często, pamiętaj o utrzymaniu jak najwyższego poziomu paliwa.

Przede wszystkim, jeżdżenie „na zapasie” może prowadzić do zassania zanieczyszczeń osadzających się na dnie baku przez lata. Takie brudy mogą dostać się do pompy paliwa w momencie, gdy zdecydujesz sprawdzić, jak daleko dojedziesz na rezerwie. Choć prawdopodobieństwo dostania się ich do silnika jest niewielkie dzięki obecności filtra paliwa, jego zapchanie zazwyczaj wymaga wymiany i może prowadzić do unieruchomienia samochodu. Taka sytuacja jest szczególnie nieprzyjemna podczas zimy!