Jak najprościej odzyskać prawo jazdy?

Jak najprościej odzyskać prawo jazdy?
fot. unsplash.com

Kiedy zostało ci odebrane prawo jazdy za zbyt wysoką prędkość, musisz liczyć się z czasową niemożnością prowadzenia samochodu. Jednak po trzech miesiącach, możesz już starać się o jego odnowienie. Jak to zrobić krok po kroku?

Procedura musi być zachowana

Pierwszym wiążącym terminem jest czas trzech miesięcy od daty odebrania dokumentu. Dopiero po tym czasie możesz ubiegać się o oddanie prawa jazdy. Kolejny krok, to wypełnienie specjalnego wniosku i oddanie go w urzędzie. To dokument sporych rozmiarów, jednak nie musisz wypełniać wszystkich rubryk. Jeżeli nic nie zmieniło się w rubrykach takich jak miejsce zamieszkania, zajmie to dosłownie chwilę.

Następnie musisz uiścić w kasie urzędu stosowną opłatę ewidencyjną. Jeżeli twoje prawo jazdy jest ważne, dostaniesz je właściwie od ręki. I nie musisz w tym celu przynosić żadnych dodatkowych zaświadczeń czy nowego zdjęcia do prawa jazdy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podczas odebrania tego dokumentu za punkty karne, lekarz zostawił specjalną adnotację. Wtedy to, aby odebrać prawko, trzeba donieść również zaświadczenie od lekarza.

Ile kosztuje odzyskanie prawa jazdy?

Opłata ewidencyjna w swojej podstawowej formie wynosi 50 groszy. Niektóre urzędy doliczają jeszcze inne opłaty, jednak koniec końców nie powinno to kosztować więcej niż 3 złote. W przypadku jednak, gdy całą sprawę załatwiamy przez pełnomocnika, musisz dodać jeszcze 17 złotych opłaty skarbowej.

Stracić prawo jazdy przez nieumyślną, zbyt szybką jazdę jest bardzo łatwo. Jak pisze serwis nowy24.pl, osoba która jedzie z niedozwoloną prędkością, nie tylko traci dokument ale i jest obciążana mandatem karnym w wysokości nawet 1 500 złotych. Tyle ostatnio zapłacił mieszkaniec Nowego Targu.