Dlaczego SUVy są tak popularne?
Rynek motoryzacyjny odznacza się dużym dynamizmem. Koncerny motoryzacyjne muszą podążać za aktualnymi trendami, aby efektywnie sprzedawać swoje produkty, ale też za pomocą skutecznego marketingu aktywnie kreują gusta klientów. Ostatnie lata to niepodzielna dominacja SUVów. Widać to zarówno w gamie oddawanych do produkcji i schodzących z taśm produkcyjnych modeli, jak i statystykach sprzedaży, a w końcu na ulicach.
SUV jest koncepcją dość ciekawą. Skrót pochodzi z języka angielskiego (Sport Utility Vehicle) i oznacza połączenie auta osobowego z terenowym. Choć spektrum oferowanych obecnie modeli jest niezwykle szerokie, i w kategorii „SUV” odnaleźć można dość różne pojazdy, w ogólnym rozrachunku są to dość komfortowe auta osobowe z umiarkowanymi zdolnościami terenowymi, które wyrażają się zazwyczaj (a czasem wyłącznie) w zwiększonym prześwicie.
Klienci cenią SUVy za praktyczność, co uznać można za efekt skutecznego marketingu. Owszem, zwiększony prześwit znacząco poprawia walory użytkowe auta i sprawia, że śmielej możemy zapuszczać się na gruntowe drogi, czy nawet niektóre bezdroża, nie oszukujmy się jednak – większość właścicieli SUVów nie robi tego nigdy lub bardzo sporadycznie. Z zalet zwiększonego prześwitu korzystają w inny sposób: ułatwia on wsiadanie do auta, a tak że daje dobrą pozycję do obserwowania drogi. Dochodzi do tego jeszcze uczucie prestiżu związane z siedzeniem nieco wyżej, niż kierowcy w stojących obok samochodach.
Zwiększenie prześwitu i próba upodobnienia auta osobowego do terenówki pociąga za sobą pewne konsekwencje. Narzeka się na nie zawsze imponujące bagażniki w tego typu autach. Konstrukcja nadwozia powoduje, że samochody te, jak na swoje duże wymiary zewnętrzne oferują umiarkowaną ilość miejsca w środku kabiny i bagażniku. W dalszym ciągu to jednak auta duże, więc w ogólnym rozrachunku ilość miejsca okazuje się dla wielu więcej, niż wystarczająca. Zwiększony prześwit powoduje też, że SUVy nie są demonami oszczędności. Konstrukcje te są mniej aerodynamiczne, co powoduje wyższe spalanie, a także większy hałas związany z szumem powietrza podczas podróżowania z większymi prędkościami. Autostrady nie są więc domeną SUVów, choć wyposażane są one zwykle w dynamiczne i odpowiednio mocne silniki, co powoduje, że na brak mocy i przyśpieszenia kierowcy raczej nie narzekają. Co innego spalanie…
Jak więc jest z tymi SUVami? Praktyczne auto, czy owoc skutecznego marketingu? Zapewne po trosze i jedno i drugie. Wszystko zależy od potrzeb. Niewielkie SUVy to naprawdę komfortowe miejskie auta, nie bojące się wyboistych dróg i wysokich krawężników. Dają też komfort i możliwość zjechania z utartych szlaków. Producenci mają w swoich gamach modele, które są naprawdę dzielne w terenie i posiadają oprócz zwiększonego prześwitu, także napęd na cztery koła. Duże luksusowe SUVy z kolei prezentują się okazale i efektownie. SUV kupiony z pełną świadomością jego wad i zalet jest naprawdę ciekawym i sprawdzającym się rozwiązaniem, na które jednak nie watro decydować tylko i wyłącznie pod wpływem panującej mody.
Dowiedz się więcej o samochodach typu SUV, poznaj bogatą ofertę od Toyoty dotyczącą samochodów tego rodzaju >>> Samochody SUV i terenowe