Czym jest odwrócona sygnalizacja świetlna? 

Czym jest odwrócona sygnalizacja świetlna? 
fot. unsplash.com

Wyobraź sobie, że prowadzisz samochód i dojeżdżasz do skrzyżowania. Dla ciebie jest czerwone światło, ale dla pieszych zawsze zielone. To ty jako kierowca musisz zasygnalizować, że chcesz zielone. Czy tak niebawem będzie w Polsce?

Odwrócona sygnalizacja- czyli?

Na skrzyżowaniu z odwróconą sygnalizacją, zawsze na przejściu dla pieszych będzie paliło się zielone światło. Pojazd który podjedzie pod skrzyżowanie, tym samym będzie musiał zatrzymać się na czerwonym przed przejściem dla pieszych. Dopiero po zatrzymaniu uruchomi się specjalna czujka, która spowoduje przełączenie się sygnalizacji świetlnej z czerwonej na zieloną i pozwoli bezpiecznie przejechać.

Takie rozwiązanie było testowane w warunkach laboratoryjnych, moderatorskich, a także w mniejszych miejscowościach o małym i średnim natężeniu ruchu. Sprawdziło się doskonale, zmniejszając ilość wypadków z udziałem pieszych. Już teraz wiadomo, że więcej miast w Niemczech będzie miało zastosowaną właśnie taką procedurę. W ślad za nimi zapewne pójdą inne europejskie miasta. Można więc powiedzieć, że na naszych oczach pojawia się nowy standard sygnalizacji świetlnej.

Czy to będzie standard w UE?

Jako pierwsze duże miasto na zastosowanie technologii odwróconej sygnalizacji zdecydował się niemiecki Hamburg. Jednak wszystko wskazuje na to, że kolejne europejskie miasta szykują się na wprowadzenie nowych zasad w sygnalizacji drogowej. Minie jednak zapewne sporo czasu, zanim wszyscy przyzwyczają się do takiego stanu rzeczy.