Czy zmieniłeś już opony z zimowych na letnie? Oto, kiedy zrobić to najlepiej!

Czy zmieniłeś już opony z zimowych na letnie? Oto, kiedy zrobić to najlepiej!
fot. unsplash.com

Kalendarzowa wiosna w pełni i ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni utwierdza nas w przekonaniu, że czas zmienić opony w samochodzie. Jednak nim pospieszysz się z wizytą u wulkanizatora, poczekaj jeszcze trochę. Bo obecna pora roku lubi niemiło zaskakiwać.

Zdaniem eksperta

Znawcy tematu są zgodni co do tego, że najbardziej optymalną porą na wymianę zimowych opon na letnie, jest moment w którym średnia temperatura oscyluje wokół 7 stopni. W tym przypadku wszystkie dobre rzeczy, które daje nam zimowa opona już przestaje działać. Z kolei opona letnia w cieplejszych warunkach o wiele lepiej radzi sobie zarówno podczas jazdy na mokrej i suchej powierzchni. Poza tym dają one poczucie stabilności na zakrętach i optymalnego zużycia paliwa w okresie letnim.

Czy to dobry moment?

Przełom marca i kwietnia wydaje się być bardzo optymalnym momentem. Mimo, że poranki są jeszcze chłodne, temperatura w ostatnim czasie rzadko spada mocno poniżej zera. Jednak meteorolodzy zapowiadają jeszcze spore uderzenia zimna, więc wymiana w tym czasie może być ryzykowna. Wstrzymaj się z tym, jeżeli jeździsz wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Mróz i oblodzenia mogą cię jeszcze zaskoczyć!

Zamiana opon — czy warto?

Jeżeli robisz krótkie trasy, to zimowym oponom teoretycznie niewiele się stanie, jeżeli pojeździsz nimi latem. Jednak w przypadku długich tras, jazda na zimówkach latem absolutnie nie będzie wskazana. Dlaczego? Powodów jest kilka:
Podczas deszczu i wysokiej temperatury, opony letnie radzą sobie o wiele lepiej niż ich zimowy odpowiednik,
Zimówka bardzo szybko ściera się latem, jest to więc zupełnie nieekonomiczne rozwiązanie
Na zimówkach latem droga hamowania znacznie się wydłuża
Możesz odczuć również o wiele gorszą przyczepność.

Kiedy zmienić opony?

Jak to w takich sytuacjach bywa, najlepiej zdać się na zdrowy rozsądek. Zdecydowanie odradza się zmianę opon jak tylko robi się trochę cieplej. Wtedy przymrozki mogą jeszcze wrócić. Z drugiej strony jednak, nie można czekać zbyt długo, bo zimowe opony nie zachowują się bezpiecznie na rozgrzanym asfalcie. Poczekaj więc, aż średnia temperatura będzie powyżej 7 stopni i dopiero wtedy jedź do wulkanizatora.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz również na portalu dla-faceta.pl