Testujemy niedrogie słuchawki z redukcją hałasu JBL Live 670NC
W przeszłości, zaawansowane słuchawki wyposażone w system automatycznie tłumiący hałas były nieosiągalne dla przeciętnego konsumenta ze względu na swoją wysoką cenę. Na szczęście z biegiem czasu ten trend uległ zmianie i dzisiaj coraz więcej osób ma okazję przekonać się, że wysokiej jakości sprzęt z technologią ANC nie musi być zbyt kosztowny. Właśnie takie doświadczenie miałem z JBL Live 670NC, które testowałem nie tylko podczas jazdy samochodem, ale również w pociągu czy samolocie.
Upatrujecie już swój egzemplarz na półce sklepowej i chcielibyście go od razu użyć po zakupie? Niestety, proces ten nie jest tak prosty. Po zakupie nausznych słuchawek JBL Live 670NC i przywróceniu ich do domu, konieczne jest najpierw ich podłączenie do ładowarki (port USB-C i dość krótki kabel do ładowania z końcówkami USB-C oraz USB-A). Ale to jeszcze nie koniec. Musisz poświęcić chwilę na pobranie aplikacji JBL Headphones i sparować ją ze swoim nowym sprzętem. Im więcej czasu poświęcisz na konfigurację, tym większą satysfakcję odczujesz z ich użytkowania i jakości dźwięku.
Co powinno się zrobić podczas konfiguracji nowych słuchawek? Zachęcam do przeprowadzenia interesującego testu naszego słuchu. Aplikacja odtwarza różne częstotliwości, których głośność jest stopniowo zmniejszana. Jak przebiega ten test? Trzymasz palec na ekranie tak długo, jak jesteś w stanie usłyszeć daną częstotliwość. Ale to jeszcze nie koniec.
Zdecydowanie warto sprawdzić różne tryby redukcji hałasu, które są dostępne.
ANC skutecznie tłumi dźwięki otoczenia bez wpływu na odtwarzaną muzykę.
Ambient Aware – wyraźnie podkreśla głosy, co może być przydatne na przykład w samolocie, aby nie przegapić komunikatów od załogi. Nie wpływa znacząco na słuchaną muzykę.
Talk Thru również podkreśla głosy, ale charakteryzuje się większą ilością tonów średnich. Wpływa na głośność odtwarzanej muzyki.
Ostatnim aspektem jest kwestia poprawy jakości dźwięku. Firma JBL zasłynęła z zapewnienia szerokiej gamy zaprogramowanych charakterystyk dźwięku. Nie każdy jest purystą i słucha muzyki bez jakiejkolwiek ingerencji, dlatego firma oferuje szereg interesujących programów, które dominują w starszych urządzeniach audio – charakterystyka loudness, czyli wzmacnianie skrajnych części pasma. W praktyce oznacza to więcej sopranów i tonów niskich.