Nadchodzi nowe zobowiązanie dla 15 milionów kierowców. Czy jesteś jednym z nich, którzy muszą udać się do urzędu?

Nadchodzi nowe zobowiązanie dla 15 milionów kierowców. Czy jesteś jednym z nich, którzy muszą udać się do urzędu?

Zmiany w przepisach wprowadzają nowy obowiązek dla kierowców. Szacuje się, że do urzędu będzie musiało zgłosić się aż 15 milionów kierowców. Dowiedz się, czy twoje prawo jazdy podlega wymianie i kiedy powinieneś złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Określone terminy już czekają na Ciebie. Oto więcej szczegółów…

Wprowadzone poprawki do ustawy o kierujących pojazdami dostosowały polskie regulacje do standardów Unii Europejskiej. Aktualnie, prawo jazdy wydawane jest na okres maksymalnie 15 lat. Dotyczy to kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, gdy na podstawie orzeczenia lekarskiego wynika np. wada wzroku u kierowcy. W takim przypadku, prawo jazdy jest oznaczone odpowiednim kodem w rubryce nr 12 i może być ważne przez 5 lat. Z kolei prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, ale nie dłużej niż określa to orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Ustawa zawiera również przepisy dotyczące obowiązkowej wymiany dokumentów. Kto zatem i kiedy powinien zgłosić się do urzędu?

Regulacje zmieniają też zasady dla osób, które posiadały bezterminowe prawo jazdy. Przed reformą, takie dokumenty nie wymagały wymiany. Jednak nowe prawo wprowadziło obowiązek, związany z koniecznością dostosowania do unijnych regulacji. Jest pewne, że nawet ci kierowcy, którzy nie mają daty ważności „prawka” w swoim blankiecie, będą musieli udać się do urzędu po nowy dokument.

Od 19 stycznia 2013 roku każdy nowo wydany dokument prawa jazdy ma określony administracyjny okres ważności, zależny od kategorii prawa jazdy. Ustawa o kierujących pojazdami (art. 124) przewiduje, że prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku, tzw. bezterminowe, będą musiały być wymienione w latach 2028-2033. Szacuje się, że liczba dokumentów, które podlegają wymianie, wynosi około 15 milionów.

Przepisy precyzyjnie określają kto i kiedy musi wymienić prawo jazdy. Osoby, które posiadały prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 roku są zobowiązane dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem od dnia 19 stycznia 2013 roku. Oznacza to, że pierwsi kierowcy będą musieli wymienić swoje prawo jazdy ważne na 15 lat już w styczniu 2028 roku. Czyli za 3 lata. Ale to nie wszystko…

Bezterminowe prawo jazdy (oznaczone kreską w rubryce nr 11) będzie podlegało obowiązkowej wymianie od 2028 do 2033 roku. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 roku podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 roku do dnia 18 stycznia 2033 roku.

Po wymianie, nowy dokument prawa jazdy będzie ważny na okres maksymalnie 15 lat. Obecnie data ważności prawa jazdy jest wpisana w rubryce nr 11. Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie jest wymagane ponowne zdawanie egzaminu ani przechodzenie dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na określony czas ze względu na ograniczenia zdrowotne. Dla wydania prawa jazdy z powodu wygaśnięcia ważności dokumentu potrzebne będą: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy (100 zł), kserokopia posiadanego prawa jazdy i wniosek do starosty.

W przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E okres ważności jest każdorazowo przedłużany po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Wymagane jest również pozytywne orzeczenie psychologiczne.