Kierowcy w Polsce zobligowani do wymiany prawa jazdy – 22 miliony obywateli dotkniętych zmianą

Kierowcy w Polsce zobligowani do wymiany prawa jazdy – 22 miliony obywateli dotkniętych zmianą

Każdy z posiadaczy prawa jazdy, a jest ich w sumie 22 miliony, będzie musiał udać się do urzędu w celu dokonania wymiany dokumentu. Osoby, które zdobyły uprawnienia do kierowania pojazdami po roku 2013, mogą korzystać ze swojego prawa jazdy przez okres określony w samym dokumencie. Natomiast wszyscy pozostali muszą zwrócić uwagę na wyznaczony termin wymiany.

Po 2013 roku przestano wydawać prawa jazdy bez ograniczeń czasowych. Wszystkie dokumenty z tej kategorii będą musiały być zastąpione nowym stylem prawa jazdy. Uprawnienia do kierowania pojazdami uzyskane po 2013 roku są ważne przez 15 lat. Po tym okresie również należy je wymienić. Reforma unijna sprawia, że bezterminowe prawo jazdy faktycznie nie jest bezterminowe – każdy kierowca musi wymienić swój dokument. Obecnie koszt wymiany wynosi 100 złotych, natomiast badania lekarskie kosztują około 200 złotych.

Jest już wyznaczona data graniczna, po której nie będzie można już dokonać wymiany prawa jazdy. Wszyscy kierowcy muszą zdążyć dokonać tej procedury przed tym terminem. To dotyczy również tych, którzy posiadają tak zwane bezterminowe prawa jazdy. Wyjątków nie będzie – każda osoba posiadająca prawo jazdy musi je wymienić. W bazie CEPiK zapisane są dane 22 milionów kierowców.

Nowe regulacje dotyczące wymiany praw jazdy zostały zawarte w ustawie, a dokładnie w artykule 124. Ustawy o kierujących pojazdami mówią, że osoby z prawem jazdy wydanym do 18 stycznia 2013 roku, są zobowiązane do wymiany na dokument zgodny z nowym wzorem.

Wymiana prawa jazdy jest obowiązkowa w przypadku zmiany imienia lub nazwiska, utraty ważności dokumentu lub utraty ważności jednej z kategorii prawa jazdy. Do wymiany konieczne są takie dokumenty jak: wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, dowód opłaty za prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport, obecne prawo jazdy oraz orzeczenie lekarskie. Wszystkie te dokumenty należy złożyć w urzędzie miasta, gdzie się mieszka, w urzędzie dzielnicy (jeśli mieszka się w Warszawie) lub w starostwie powiatu. Można je dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą.