Rola i znaczenie pokrętła z cyframi w samochodzie – więcej niż tylko dekoracja

Rola i znaczenie pokrętła z cyframi w samochodzie – więcej niż tylko dekoracja

Znajdujące się w pojeździe pokrętło opatrzone cyframi, to nie tylko ciekawy dodatek. Ma ono kluczowe znaczenie, ale korzystać z niego powinniśmy wyłącznie w sytuacji, kiedy mamy świadomość jego działania. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do oślepienia innych kierowców, co grozi wymierzeniem kary finansowej.

Nie ma nic bardziej irytującego dla kierowców jak niejasne przepisy oraz sankcje finansowe. Na podstawie art. 97 Kodeksu wykroczeń, funkcjonariusz policji ma prawo nałożyć mandat od 30 do nawet 3000 zł za niewłaściwe użycie świateł. Tak duże rozpiętości kwot przewidziano dla pojazdów, które nie spełniają norm technicznych, co może wpływać na ich sprawność. Złe użycie świateł przez kierowcę, czyli ich uszkodzenie czy niesprawność, możemy tutaj zaliczyć. Czytając dalej dowiesz się za co jeszcze można otrzymać mandat:

  • spalenie żarówki,
  • słaba siła świecenia świateł, np. z powodu wypalonego odbłyśnika,
  • niewłaściwie skierowane reflektory, które świecą za nisko lub za wysoko,
  • pęknięty klosz reflektora,
  • wilgoć pod kloszem reflektora,
  • „tuning” świateł przez montaż żarówki imitującej barwą ksenon lub retrofitów LED, ewentualnie modyfikację halogenu na ksenony.

Niewłaściwe ustawienie reflektorów. Co jest celem funkcjonowania tego specyficznego pokrętła? Najwyższe sankcje finansowe dotyczą najpoważniejszych przypadków i reflektorów w fatalnym stanie technicznym. Musimy zwracać uwagę na fakt, że oślepianie innych kierowców to powszechne zjawisko na polskich drogach, na które policja zwraca uwagę. Dlatego konieczne jest korzystanie ze świateł w odpowiedni sposób. Czy macie w swoim samochodzie tego typu pokrętło oznaczone cyframi? Może występować jako oddzielny element bądź być częścią innych ustawień świateł jak na załączonym obrazku. Pokrętło zazwyczaj umieszcza jest po lewej stronie kierownicy.

Pokrętło pozwala na modyfikowanie kąta, w którym światło pada na nawierzchnię drogi. Ręcznie możemy dokonać korekty ustawienia świateł. Najważniejsze jest jednak to, że w większości sytuacji nie powinniśmy go w ogóle dotykać. Domyślnie ustawienie na zero zazwyczaj jest najbardziej odpowiednie. Pokrętła powinno się używać, kiedy nasz samochód jest mocno załadowany. Wówczas powinniśmy zmienić kąt padania światła. Jednak podczas codziennego użytkowania pojazdu możemy oślepiać innych uczestników ruchu drogowego i stwarzać zagrożenie na drodze. W takim przypadku możemy otrzymać mandat.

Co powinno być ustawione na specjalnym pokrętle od świateł? Do większości pojazdów powinno pasować poniższe ustawienie:

  • „0” – w samochodzie są obecni tylko kierowca oraz jeden pasażer,
  • „1” – w pojeździe znajduje się czterech lub pięciu pasażerów,
  • „2” – wszystkie miejsca w aucie są zajęte oraz bagażnik jest w pełni załadowany,
  • „3” – jedyne osoba w aucie to kierowca, ale bagażnik jest całkowicie załadowany.